Fast Shipping
Easy Installation
Weather Proof
Custom Made
Rust Proof
Information about the product
- Saphira bell plate made of high-quality V2A stainless steel (240 grit) for 5 names
- Measuring 140×220 mm, it offers a generous area for detailed labelling
- Laser engraving ensures a permanent and clear display of all 5 names
- Robust workmanship ensures durability and consistent function
- Flexible mounting (surface-mounted/flush-mounted) facilitates installation in different buildings
Doorbell plate multi-family house | 5 buttons | with engraving | stainless steel | Saphira
| Product number: | 000081.0005ws |
|---|---|
| Brand: | Graviers Design |
| Colour: | Stainless steel |
| Number of bell buttons: | 5 |
| Names: | 5 names |
| Pushbutton diameter: | 19mm each |
| Pushbutton Lifetime: | c.a. 1,000,000 cycles each |
| Pushbutton Current consumption: | 50 mA (0.05 A) each |
| Pushbutton/LED Voltage: | 6-24V AC/DC each |
| Flush-mounted installation depth: | c.a 25mm |
| Total thickness Surface-mounted: | 8mm |
| Installation: | Connection via standard bell wires - instructions included. |
| Material: | V2A stainless steel |
| Mounting type: | Flush-mounted |
| Mounting types: | Flush-mounted and surface-mounted |
| Series name: | Saphira |
| Available sizes: | 140x220mm |
Price
€67.99*
In stock
Customize
Engraving text
Pushbutton
Fastening material
Engraving text
Font
Eurostile
Enter Text
Audiowide
Enter Text
Arial
Enter Text
Fondamento
Enter Text
Chewy
Enter Text
Arimo
Enter Text
Anton
Enter Text
Font size adjustment
without font size adjustment
with font size adjustment
Pushbutton
without LED
+ €0.00
LED red
+ €7.50
LED green
+ €7.50
LED blue
+ €7.50
LED white
+ €7.50
LED bell symbol blue
+ €7.50
LED bell symbol white
+ €7.50
Total Price:
€67.99
At Our Customers’ Places
| Brand: | Graviers Design |
|---|---|
| Colour: | Stainless steel |
| Number of bell buttons: | 5 |
| Names: | 5 names |
| Pushbutton diameter: | 19mm each |
| Pushbutton Lifetime: | c.a. 1,000,000 cycles each |
| Pushbutton Current consumption: | 50 mA (0.05 A) each |
| Pushbutton/LED Voltage: | 6-24V AC/DC each |
| Flush-mounted installation depth: | c.a 25mm |
| Total thickness Surface-mounted: | 8mm |
| Installation: | Connection via standard bell wires - instructions included. |
| Material: | V2A stainless steel |
| Mounting type: | Flush-mounted |
| Mounting types: | Flush-mounted and surface-mounted |
| Series name: | Saphira |
| Available sizes: | 140x220mm |
Graviers Saphira doorbell sign - laser engraving, 5 names, V2A stainless steel (240 grit)
This doorbell sign from the Saphira series measures 140×220 mm and is made from robust V2A stainless steel, 240 grit polished. It enables precise laser engraving of 5 names and thus offers permanently clear and detailed labelling.
Flexible mounting options (as a surface-mounted or flush-mounted version) facilitate integration into different facades.
Manufactured in Germany - Made in Germany - it stands for technical reliability and timeless, classic design.
Login
Can’t find an answer write to our Chatbot or leave it below.
Was gibt es für Türklingeln?
Wie schließe ich eine Türklingel an?
Aus welchem Material sind die Türklingeln?
Wie lange dauert die Lieferung der Türklingeln?
Können die Türklingelschilder mit einer bestehenden Klingelanlage verbunden werden?
Here you have a overview about the mounting options for this product
Entdecke unsere Briefkästen
Entdecke unsere Briefkästen
Entdecke unsere Paketboxen
Entdecke unsere Paketboxen
Discover our house numbers
Discover our house numbers