Fast Shipping
Easy Installation
Weather Proof
Custom Made
Rust Proof
Information about the product
- High-quality finish: Brushed stainless steel combined with deep black acrylic glass
- Precise laser engraving: family name on stainless steel, house number & street as 3D acrylic engraving
- Extremely resistant: Weatherproof, rustproof & UV-resistant
- LED button & lighting optional: Operation with 6-24V AC/DC
- Choice of mounting: screws, silicone adhesive or for surface mounting
Doorbell sign 3D | with street name + house number | stainless steel | black | purple
| Product number: | 000073.0002ws |
|---|---|
| Brand: | Graviers Design |
| Colour: | Stainless steel |
| Number of bell buttons: | 1 |
| Pushbutton diameter: | 19mm |
| Pushbutton Lifetime: | c.a 1,000,000 cycles |
| Pushbutton Current consumption: | 50 mA (0.05 A) |
| Pushbutton/LED Voltage: | 6-24V AC/DC |
| Flush-mounted installation depth: | c.a 25mm |
| Installation: | Connection via standard bell wires - instructions included. |
| Material: | V2A stainless steel / Actyglas |
| Mounting type: | Flush-mounted |
| Mounting types: | Flush-mounted or surface-mounted |
| Series name: | Purple |
| Available sizes: | 110x180mm |
Price
€49.99*
In stock
Customize
Engraving text
Extensions
Pushbutton
Fastening material
Engraving text Alignment
1
2
3
4
5
Engraving text
Font
Chewy
Enter Text
Eurostile
Enter Text
Fondamento
Enter Text
Anton
Enter Text
Arimo
Enter Text
Arial
Enter Text
Audiowide
Enter Text
Backlight
without backlight
with backlight
+ €9.99
Pushbutton
without LED
LED white
+ €3.00
LED blue
+ €3.00
LED green
+ €3.00
LED red
+ €3.00
LED bell symbol white
+ €3.00
LED bell symbol blue
+ €3.00
Total Price:
€49.99
Preview
Loading preview. This can take up to 1 minute. If no preview appears after that, please contact customer support.
Failed to get preview. Timeout after 1 minute. Please try again or contact customer support.
Download PreviewAt Our Customers’ Places
| Brand: | Graviers Design |
|---|---|
| Colour: | Stainless steel |
| Number of bell buttons: | 1 |
| Pushbutton diameter: | 19mm |
| Pushbutton Lifetime: | c.a 1,000,000 cycles |
| Pushbutton Current consumption: | 50 mA (0.05 A) |
| Pushbutton/LED Voltage: | 6-24V AC/DC |
| Flush-mounted installation depth: | c.a 25mm |
| Installation: | Connection via standard bell wires - instructions included. |
| Material: | V2A stainless steel / Actyglas |
| Mounting type: | Flush-mounted |
| Mounting types: | Flush-mounted or surface-mounted |
| Series name: | Purple |
| Available sizes: | 110x180mm |
The Purple series combines high-quality design with modern functionality. The combination of brushed stainless steel and black acrylic glass creates an exclusive look.
Your family name is engraved on the stainless steel surface, while the house number and street name appear on the acrylic glass in a 3D look. The engraving is weather-resistant and permanently visible.
Thanks to the precise workmanship, the doorbell sign remains rust-free, scratch-resistant and UV-resistant.
Technical details:
- Material: Brushed stainless steel V2A & acrylic glass (black)
- Dimensions: 110 × 180 mm
- Laser engraving: Name on stainless steel, 3D engraving for house number & street on acrylic
- Bell push: Optionally with LED lighting (6-24V AC/DC)
- House number lighting (optional): 6-24V AC/DC, 0.5W
- Mounting options: Screws, silicone adhesive or for surface mounting
Scope of delivery:
- 1x purple doorbell sign made of stainless steel & acrylic glass
- Customised engraving as required
- Optional: LED bell push & house number illumination
- Mounting material depending on selection
- Connection instructions for LED button
Customise your doorbell sign according to your wishes now.
Login
Can’t find an answer write to our Chatbot or leave it below.
Was gibt es für Türklingeln?
Wie schließe ich eine Türklingel an?
Aus welchem Material sind die Türklingeln?
Wie lange dauert die Lieferung der Türklingeln?
Können die Türklingelschilder mit einer bestehenden Klingelanlage verbunden werden?
Here you have a overview about the mounting options for this product
Discover our house numbers
Discover our house numbers
Entdecke unsere Briefkästen
Entdecke unsere Briefkästen
Entdecke unsere Paketboxen
Entdecke unsere Paketboxen